Kendi kendine felsefe okumak…

Kendi kendine felsefe okumak mümkün mü? İyi bir okuma listesiyle, uzun ve meşakkatli bir okumayla mümkün sanırım. Okulunu okusanız da okumasanız da felsefe bir iki kitapla öğrenilecek, nüfuz edilecek bir şey değil.  2500 yıllık bir tarihi, sarp dağları hatta sıra dağları olan bir alan ve siz burada kendi açtığınız patikadan yürüyeceksiniz.

Felsefe öğrenmeye niyet edenler, bunu kendi okumaları ile yapmak istediklerinde bir literatür sorunuyla karşılaşırlar. Nereden başlamalı? Neler okumalı? Teknik dili ağır basan kitaplar ya da çeviriler insanı ilk başta işten soğutmasın? Felsefe okumak isteyenler için hazırlanmış ama popüler bir çok kitabı içeren, çok da işe yaramayan listelere bir çok yerde rastlarız. Teknik dile hakimiyet yavaş yavaş kazanılan bir şey.

Zaman yaratabilen için yaşı kaç olursa olsun bir açık öğretim üniversitene devam edip felsefe okumak bu konuda yapılabilecek en iyi şey. Ne zaman biteceğinin ise ne önemi var. Yine de zamanı olmayanlar için derli toplu bir liste yapmayı bir süredir düşünüyorum. Yapılacak en iyi liste olmayacak tabii. Vakit buldukça ve okudukça listeyi güncelleyeceğim.

Felsefe eğitiminde iki yöntem kullanılır. 1- Felsefe tarihini okumak 2- Felsefe disiplinlerini okumak

Felsefe tarihini başlıca dört bölüme ayırmak adet olunmuştur. 1- İlk Çağ – Antik Yunan, Latin uygarlığı olmak üzere 2- Orta Çağ – Avrupa ve İslam Coğrafyası 3- Modern felsefe – Descartes’le başlayarak 20. yy.a kadar olan dönem 4- Çağdaş felsefe : Bergson ve Husserl ile başlatılan ve günümüze kadar devam eden dönem. Her dönemi ayrı ayrı inceleyen tuğla kalınlığında kitaplar mevcut.

Felsefe disiplinleri ise ikiye ayrılır:  Bunlardan birincisi saf felsefe disiplinleridir, ki bunlar metafizik, epistemoloji ve mantıktır. Bu disiplinlerden özellikle metafizik felsefe yoluyla büyük soruların cevabını arar: Varlık nedir, bilgi mümkün müdür gibi. Bir de ikinci dereceden sorulara cevap arayan felsefe disiplinleri vardır : Hukuk felsefesi, dil felsefesi, siyaset felsefesi, zihin felsefesi gibi …. İkinci dereceden sorular bilimlerde nedir sorusuna cevap arar. Örneğin hukuk adaletin nasıl sağlanacağına cevap ararken, hukuk felsefesi adalet nedir gibi hukukun sorgulamadığı, baştan veri kabul ettiği kavramlar üzerine çalışır.

Temel disiplinlerden olan epistemoloji ve klasik mantık için aöf kitapları okunabilir. AÖF kendi kitaplarını şu adresten satmakta :  https://kitapsatis.anadolu.edu.tr/felsefe

Aöf’nin klasik mantık ve felsefe kitapları derli toplu kitaplar. Bunlara ek olarak felsefe, etik ve estetik kitapları da okunabilir. Metafizik kitabı oldukça teknik, okunması zor bir kitap. Felsefeye yeni başlayan birinin epistemoloji ve metafizik üzerine derli toplu bir kaç kitap okuması onun işini kolaylaştıracaktır.

Metafizik konusunda malesef Türkçede çok fazla kitap yok. Biri Ahmet Cevizci’nin diğeri Kazimierz Adjukiewicz’in kitapları.

Şimdi listeye geçelim, vakit buldukça güncelleyeceğim.

1- Sokratesin Savunması – İş bankası yayınları

sokrates1

2- Devlet – Platon

3- Nicomakhos’a Etik – Aristo

4- Kazimierz Adjukiewicz – Felsefeye Giriş – Temel kavramlar ve Kuramlar

5- Ortacağ Felsefesi – Ahmet Cevizci

6- Kant – Allen W. Wood

7- Tractatus Politicus – Politik İnceleme – Spinoza

– Ethica – Benedictus de Spinoza

9 – Akıl Tutulması – Max Horkheimer

10 – Simülakrlar ve Simülasyon – Jean Baudrillard 

11 –  Michel Foucault – Doğruyu Söylemek

12- Tarih Nedir? – Edward Hallett Carr

 

Okunmayı bekleyen listeye aday kitaplar :

1-Aristoteles – G.E.R. Lloyd

2- Hegel Felsefesine Giriş – Alexandre Kojeve

3- Diyalektik Düşüncenin Tarihi – Selahattin Hilav

4- Felsefenin Temel Disiplinleri – Heinz Heimsoeth – Çev. Takiyettin Mengüşoğlu

5 -Hannah Arendt – Kötülüğün Sıradanlığı

6 – W. David Ross – Aristoteles

7 –  Karakter Aşınması – Richard Sennett

8 –  Yorum ve Aşırı Yorum – Umberto Eco

9 – Fenomenoloji ve Toplumsal İlişkiler  – Alfred Schütz

10 – Zihin, Benlik ve Toplum – George Herbert Mead

11-  Popülizm-Büyük Hınç – Eric Fassin

devam edecek, düzeltilecek

Reklamlar
Sonraki Yazı
Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s